Poznałam ostatnio fantastyczną Panią, dzięki której wpadły mi do głowy dwa „apele”. Rozmawiałam z ową Panią o jadłospisie ułożonym dla niej przez dietetyka. Jadłospis nie podpasował, „dieta” się skończyła, kilogramy powróciły. Usłyszałam, że dieta była męcząca i nieprzyjemna. Mało tego, ta pani nie czekała „do końca diety”, ale „do końca dnia”, by móc odetchnąć! Rozumiecie to, jak bardzo jej ten stan rzeczy nie odpowiadał?
I tu pojawia się mój apel nr 1: nie bójcie się rozmawiać z dietetykiem. Nie bójcie się zgłaszać swojego niezadowolenia, chęci modyfikacji, zmęczenia dietą. Dietetyk też człowiek, nie czyta nikomu w myślach, skąd ma zatem wiedzieć, że opracowany przez niego jadłospis nie odpowiada klientowi.
Przy tym należy pamiętać, że dieta to nie chwilowy, kilkumiesięczny kaprys, na zakończenie którego czekamy jak na zbawienie. Dieta powinna stać się stylem życia. Nie czasowym, ale już na zawsze. Stąd tak ważny jest element edukacji- by klient/ pacjent mógł wdrożyć nowe nawyki żywieniowe, by nie musiał czytać z kartki i odmierzać gramatury składników. Bo to może być męczące i dlatego też wiele osób odmierza czas do zakończenia współpracy.
Apel nr 2 dotyczy wyboru psychologa czy terapeuty do współpracy.
Zdarza się, że pacjenci „wypadają” z terapii. Wynika to z niedopasowania się, niedogadania, braku chemii z psychologiem. Zamiast zniechęcać się do poszukiwania pomocy gdzieś dalej, warto na samym początku, na etapie wyboru specjalisty, poczytać o tym, w jakim nurcie on pracuje, ile trwa przykładowa terapia, na czym będziecie się koncentrować w czasie współpracy. Niektóre rodzaje postępowań psychologicznych są nastawione na tu i teraz, inne koncentrują się na przeszłości i dawnych doświadczeniach, na podstawie których wyrosły pewne nasze przekonania. Dużą popularnością cieszy się portal znany lekarz, gdzie można poznać sylwetki specjalistów, umówić się na wizytę, sprawdzić opinie itd. Na tym portalu psychologowie podają swoje wykształcenie (bardzo ważne!) oraz dziedziny, w których się specjalizują (jedni doraźnym rozwiązywaniem problemów, inni depresją i zaburzeniami lękowymi, jeszcze inni zajmują się terapią par). Jeśli na takim portalu spotkacie specjalistę „od wszystkiego”, warto się zastanowić czy aby na pewno będzie to dobry kierunek. Z własnego doświadczenia wiem, że warto wybrać specjalizację, w której staniemy się ekspertami, będziemy się doszkalać, zdobywać wiedzę, poszukiwać nowych badań i rozwiązań. A przecież nie można być tak samo zainteresowanym i obytym w każdej dziedzinie życia 😉
Nie wstydźcie się pytać przed spotkaniem, nie wstydźcie się zgłaszać swoich uwag w trakcie spotkań. Pamiętajcie- to Wasze zdrowie oraz Wasze pieniądze. Po co się zniechęcać, skoro można temu zapobiec.