Jesteśmy dumni z tego, że nasza Gra Twój Cel została opracowana przez psychodietetyków.Ale właściwie dlaczego? Kim jesteśmy? Czym jest ta cała psychodietetyka?

Psychodietetyka to stosunkowo nowa, jeszcze chyba trochę raczkująca w Polsce dyscyplina. W jednym specjaliście kondensuje podejście psychologiczne i dietetyczne. Oznacza to tyle, że jeden specjalista- psychodietetyk jest w stanie pomóc rozwiązać nierozłączne problemy- natury żywieniowej oraz mentalnej.

Dlaczego nierozłączne? Ponieważ psychodietetyka wykazuje holistyczne podejście do człowieka- jest on dla całością. Sumą części, na które składają się jego myśli, emocje, odczucia, zachowania, wybory, chęci i niechęci…Psychodietetyk wie, że biorąc pod uwagę zarówno psychologię, jak i fizjologię, będzie w stanie zrozumieć lepiej a także, co najważniejsze, lepiej pomóc osobom, które potrzebują wsparcia. Psychodietetycy nie będą zapraszać Cię co tydzień na spotkania po to, by stresować Cię wagą i centymetrem krawieckim. Nie będą co poniedziałek straszyć Cię słowami „Basiu, dzisiaj możesz zjeść 1500kcal!”. Nigdy nie usłyszysz „Hej, odpuść sobie to wyjście ze znajomymi na burgera, ok?” Nie.

No dobrze, póki co brzmi jakby to byli fajni znajomi, z którymi będziesz spotykać się na kawę. Ale to też nie tak…

Dlaczego dietetyka? Wydaje się, że potrzeby fizjologiczne, będące potrzebami najniższego rzędu wg piramidy potrzeb Maslowa, to najprostsze z potrzeb, które potrafimy zaspokajać już od dzieciństwa. Teoretycznie tak. W praktyce wygląda to nieco inaczej. Zewsząd jesteśmy zalewani informacjami i bodźcami, które niekoniecznie są dla nas pozytywne i wartościowe. W mediach co chwilę pojawiają się informacje o nowych dietach cud, dzięki którym zrzucimy 10kg w ciągu tygodnia bez wysiłku. Internet i gazety bombardują nas wizerunkami szczupłych wysportowanych kobiet oraz umięśnionych mężczyzn. Też chcemy tak wyglądać. Ale co, jeśli na stronie czwartej proponują nam kolejną dietę, a na ósmej pojawia się przepis na fantastyczny suflet. Wykorzystując analogię do jedzenia, skoro przy nim jesteśmy, czy da się zjeść ciastko i mieć ciastko? Niby nie. Ale zawsze możemy popracować nad tym, by raz na kilka dni mieć ciastko, a przy tym utrzymać samokontrolę i mieć satysfakcję z siebie. W aspekcie dietetycznym psychodietetyk uczy jak jeść, jak nie jeść za dużo ani za mało, jak nie dać się zwariować stojąc w kolejce po sałatkę przy jednoczesnym łakomym podglądaniu hamburgera. Celem psychodietetyka nie jest rozpisywanie Ci jadłospisu ani tworzenie tabel kalorycznych. Celem jest za to nauczenie Cię jak jeść, by czerpać z tego przyjemność. By nigdy więcej nie traktować posiłku jako kary ani nagrody. By restauracja przestała być miejscem, w którym dokonujesz wyborów niezgodnych ze swoimi upodobaniami.

A co na to aspekt psychologiczny? Celem psychologii w tym całym galimatiasie jest ukazanie Ci jak silnym i wartościowym człowiekiem jesteś. Może czasami o tym zapominasz?Może kolejna próba zmiany nawyków powoduje znużenie? Jeżeli trochę gubisz się we własnym życiu, poczucie szczęścia gdzieś się zapodziało, a górka problemów narasta do rozmiarów góry, pozwól sobie pomóc. Techniki terapeutyczne dają wspaniałe narzędzia, którymi możesz operować na co dzień, by osiągać swoje cele i pokonywać własne słabości. Zadaniem specjalisty jest motywowanie Cię i umacnianie w drodze do osiągnięcia Twoich założeń. Ustalenie planu działania, usystematyzowanie dążeń i pragnień, schematy działań w kryzysowych sytuacjach- to tylko część dóbr, które może ofiarować Ci psychologia, jeśli tylko zdecydujesz się na pierwszy krok. Priorytetem psychologii w psychodietetyce jest pomoc w osiągnięciu Twojego celu. Cały proces zmiany oparty jest o współpracę, w której rolę pierwszoplanową odgrywasz Ty. Twój sukces leży w Twoich rękach, wszystkie brawa na koniec pracy przypadają Tobie, nie specjalistom. Oni są tylko drogowskazami na Twojej drodze do osiągnięcia pełnej satysfakcji. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy w dokonaniu zmian w swoim życiu, nie bój się skorzystać z pomocy psychodietetyka. Podpowie Ci nie tylko CO zrobić, ale przede wszystkim JAK możesz tego dokonać.

A jak ma się do tego nasza Gra? Co jest w niej najważniejsze? To samo, co zostało napisane powyżej- najważniejszy jest Twój cel. Jeżeli jesteś osobą, która bezskutecznie podejmowała próby zmiany swoich nawyków żywieniowych, zmiany poczucia własnej skuteczności czy wartości, to nie dało się trafić lepiej. Nasz projekt zakłada pomoc w odkryciu co sprawia Ci trudności, z czym chcesz walczyć, co chcesz w sobie wzmocnić. Chcemy pomóc Ci w poznaniu swoich najmocniejszych stron i umiejętnym wykorzystaniu ich. Chcemy dać Ci wsparcie, pomoc i narzędzia, dzięki którym rozwiniesz skrzydła i staniesz się najlepszą wersją siebie.