Miałam dzisiaj napisać o czymś innym, ale niespodziewanie natknęłam się w Internecie na artykuł z dziedziny mitów dietetycznych toteż jeszcze na chwilkę pozostanę w tym temacie. Na co się natknęłam? Na buraczany test na nieszczelność jelit…. Ręce mi opadły. Dlaczego? Już wyjaśniam.

Test polega na tym, by przed snem wypić około jednego litra świeżo wyciskanego, niepasteryzowanego soku z buraka. Następnego dnia sprawdzamy kolor moczu. Jeśli jest czerwony lub różowawy, oznacza to, że mamy nieszczelne jelita. Uwierzcie, bardzo się powstrzymuję, by nie wstawić tutaj roześmianej emotki…

Nieszczelne jelita to „bardzo poważne schorzenie” znajdujące się w kręgu zainteresowań medycyny alternatywnej. Kiedy mocz jest zabarwiony, należy rozpocząć specjalną dietę, której zadaniem jest uszczelnienie jelit po to, by przez dziurki w jelicie nie przedostawały się do organizmu toksyny… Rzecz w tym, że nieszczelność jelit nie znajduje się w klasyfikacji chorób, nie uznaje się też tego za jednostkę chorobową wg medycyny opartej na dowodach (EBM). Jelita są nieszczelne wtedy, gdy mamy do czynienia z perforacją jelit, a jest to stan wymagający podjęcia leczenia na intensywnej terapii.

Burak zawiera betaninę, czyli barwnik odpowiadający za jego przepiękny kolor. To on odpowiada za zabarwienie moczu. U niektórych ludzi jest to mocniejszy, u innych słabszy kolor. Poziom zabarwienia zależy od pH moczu- w przypadku kwaśnego odczynu zabarwienie będzie silniejsze. Zabarwienie zależy również od stopnia nawodnienia organizmu- w przypadku odwodnienia, barwnik jest bardziej skoncentrowany, co daje mocniejszy kolor, niż u osób prawidłowo nawodnionych. Silne zaczerwienienie moczu po burakach może wskazywać na niedobór żelaza. W tym przypadku należy oznaczyć jego poziom w laboratorium i, w razie potrzeby, wprowadzić odpowiednią suplementację.

Jakby nie patrzeć, warto inwestować w buraki, wyciskać soki, piec, gotować, spożywać. Zawierają mnóstwo cennych związków. Są tanie i pyszne. No i ten kolor… Urozmaicają wiele potraw. Wart sięgnąć również po kiełki buraka, które są smaczne i piękne, dzięki czemu posiłek cieszy nasze oczy. O prostym sposobie na buraka dla niezdecydowanych napisałam tu.

Natomiast w przypadku niepokojących objawów czy złego samopoczucia należy udać się do specjalisty, nie zaś bawić się w domowe testy z Internetu…